Sotsiologiya kafedrasi va tegishli kafedra 1989 yil may oyida Toshkent davlat universiteti Ilmiy kengashining buyrug’i va O’zbekiston Respublikasi Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligining buyrug’i ijrosi asosida falsafa-iqtisod fakulteti tarkibida tashkil etilgan. Tegishli farmondan so’ng, o’sha yili Sotsiologiya kafedrasi tarkibida «Sotsiologik tadqiqotlar» laboratoriyasining ishi tashkil etildi. Bugungi kunda ushbu kafedraning ilmiy-uslubiy va o’quv-amaliy rahbarligini professor K.K.Kalanov olib bormoqda.
Kafedrada 3 ta fan doktorlari, professorlar, 8 ta fan nomzodlari ishlaydi, ulardan 5 tasi dotsent va 3 tasi katta o’qituvchilar, shuningdek 2 nafari o’qituvchilardir. Kafedraning o’rtacha ilmiy salohiyati 64 foizni tashkil etadi. O’qituvchilar tarkibining o’rtacha yoshi 42 yosh.
Kafedra 5210100 – Sotsiologiya yo’nalishlari bo’yicha bakalavrlarni va 5A210101 – Sotsiologiya (nazariya, metodologiya va tarix) va 5A210102 – «Ijtimoiy tizimlar va jarayonlarning axborot-psixologik xavfsizligi» mutaxassisliklari bo’yicha magistrlarni tayyorlaydi.
Shuningdek, kafedra 22.00.01 – “Sotsiologiya nazariyasi, metodikasi va tarixi. Sotsiologik tadqiqot usullari «, 22.00.02 -» Ijtimoiy tuzilish, ijtimoiy institutlar va turmush tarzi «va 22.00.03 -» Ijtimoiy ong va ijtimoiy jarayonlar sotsiologiyasi «.
Sotsiologiya kafedrasi Davlat ta’lim standartlari asosida umumiy kasbiy va maxsus fanlarning quyidagi yo’nalishlari bo’yicha kadrlar tayyorlashni olib boradi: sotsiologiya, sotsiologiya tarixi, mehnat sotsiologiyasi, iqtisodiy sotsiologiya, metodologiya, sotsiologik tadqiqotlar metodologiyasi va texnikasi, oila sotsiologiyasi, ijtimoiy antropologiya, siyosat sotsiologiyasi va xalqaro munosabatlar. , sotsiologik ma’lumotlarni qayta ishlash va tahlil qilish usullari. tashkilotlar sotsiologiyasi, ijtimoiy statistika, yoshlar sotsiologiyasi, madaniyat sotsiologiyasi, ziddiyatlar sotsiologiyasi, fikrlash usullari sotsiologiyasi, sotsiologiya o’qitish metodikasi, ijtimoiy ish, din sotsiologiyasi, fan sotsiologiyasi, ta’lim sotsiologiyasi va boshqalar.
Sotsiologiya kafedrasi professor-o’qituvchilari birgalikda «Fuqarolik jamiyatini shakllantirishdagi ijtimoiy hodisa va jarayonlarni o’rganish» mavzusida ilmiy-tadqiqot ishlarini olib bormoqdalar. Bundan tashqari, har bir o’qituvchi o’z ilmiy mavzulari bo’yicha dissertatsiya tadqiqotlarini olib boradi.
2014 yildan beri sotsiologiya va ijtimoiy ish sohalarida turli xil ilmiy konferentsiyalar va «davra suhbatlari» muntazam va doimiy ravishda o’tkazib kelinmoqda. Bugungi kunda kafedra asosida «O’zbekiston sotsiologiyasi: holati, muammolari va istiqbolli vazifalari» mavzusida ilmiy izlanishlar olib borilmoqda. Shu bilan birga, Universitet rahbariyati va yuqori hokimiyat nomidan kafedra turli xil tadqiqotlar olib boradi.

Отделение Социологии и соответствующая кафедра были образованы в мае 1989 года в составе философско-экономического факультета в рамках распоряжения Научного Совета Ташкентского Государственного Университета и исполнения приказа Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан. После соответствующего Указа, в этом же году в составе кафедры Социологии была организована работа лаборатории “Социологических исследований”. На сегодняшний день научно-методическое и учебно-практическое руководство этой кафедрой осуществляет профессор К.К.Каланов.
На кафедре работают 3 доктор наук, профессор, 8 кандидатов наук, из которых 5 – доцентов и 3 – старших преподавателя, а также 2 – преподавателя. Средний научный потенциал кафедры составляет 64 процента. Средний возраст преподавательского состава 42 года.
Кафедра осуществляет обучение бакалавров по направлению 5210100–Социология и магистров по специальностям 5А210101 – Социология (Теория, методология и история) и 5А210102 — «Информационная и психологическая безопасность социальных систем и процессов».
Также, Кафедра готовит старших научных сотрудников-исследователей по специальностям 22.00.01 — «Теория, методология и история социологии. Методы социологических исследований», 22.00.02 – «Социальная структура, социальные институты и образ жизни» и 22.00.03 – «Социология социального сознания и социальных процессов».
Исходя из Государственных образовательных стандартов на кафедре Социологии проводится обучение по следующим направлениям обще-профессиональных и специальных наук: социология, история социологии, социология труда, экономическая социология, методология, методика и техника социологических исследований, социология семьи, социальная антропология, социология политики и международных отношений, методы обработки и анализа социологических данных. социология организаций, социальная статистика, социология молодежи, социология культуры, социология конфликтов, социология образов мышления, методы преподавания социологии, социальная работа, социология религии, социология науки, социология образования и др.
Профессорско-преподавательский состав кафедры Социологии совместно проводит научно-исследовательские работы по теме «Изучение социальных явлений и процессов в условиях формирования гражданского общества». Кроме этого, каждый из профессорско-преподавательского состава осуществляет диссертационные исследования по своей научной тематике.
Начиная с 2014 года на системной и постоянной основе проводятся различные научные конференции и “круглые столы” в сфере социологии и социальной работы. На сегодня на базе кафедры осуществляются научные изыскания по теме «Социология Узбекистана: состояние, проблемы и перспективные задачи». Наряду с этим по поручению руководства Университета и вышестоящих инстанций со стороны кафедры проводятся различного рода исследования.