Zamonaviy mutaxassislar uchun bitta tilni bilish ko’pincha etarli emas. Deyarli barcha sohalarda yangi ish sharoitlari mutaxassislardan kamida bitta qo’shimcha tilni bilishni talab qiladi. Shu munosabat bilan biz “Chet tilini bilish O‘zbekistonda talabalar o‘rtasida ijtimoiy muloqotning ijobiy omili sifatida” tadqiqotini o‘tkazishga qaror qildik. Ushbu tadqiqot O‘zbekiston Milliy universiteti sotsiolog fakulteti 4-kurs talabasining bitiruv malakaviy ishini tayyorlash doirasida amalga oshirildi. Keyinchalik, ushbu tadqiqot uchun o’tkazilgan so’rovning ba’zi natijalari taqdim etiladi.
Boshlash uchun biz talabalar o’rtasida tajribaviy onlayn so’rov o’tkazdik. Tajribali o‘rganishda 68 nafar talaba ishtirok etdi. Tajribali tadqiqot ishtirokchilarining 52,9 foizini talaba qizlar, 47,1 foizini esa erkaklar tashkil etdi. Tajriba yo‘nalishi bo‘yicha ishtirokchilarning 20,6 foizi bakalavriatning 1-kursida, 19,1 foizi bakalavriatning 2-kursida, 16,2 foizi bakalavriatning 3-kursida, 44,1 foizi tahsil oladi. Ishtirokchilarning % 4-kurs bakalavriatda tahsil olmoqda.
Natijalar shuni ko‘rsatdiki, o‘quvchilarning 61,8 foizi chet tilini o‘rganadi, 22,1 foizi chet tilini o‘rganmaydi, 16,2 foizi o‘qimaydi, lekin chet tilida so‘zlashadi.
So‘ralgan talabalarning aksariyati uchun chet tilini o‘rganishning asosiy motivlari: martaba o‘sishi (18,4%), o‘z-o‘zini rivojlantirish (15,8%), chet elliklar bilan muloqot qilish va tanishish imkoniyati (8,8%), hamkorlik qilish va ular bilan ishlash imkoniyatidir. mamlakatdagi xorijiy tashkilotlar (7,9%), xorijiy universitetga kirish (7%), sayohat qilish (7%), chet elda ishlash imkoniyati (6,1%), do’stlar bilan chet tilida muloqot qilish (6,1%).
Talabalarning 5 ballik tizimda reytingi, universitetda o’qish jarayonida chet tili qanchalik muhim
Talabalarning 5 ballik tizimda baholanishi, ular tanlagan kasbida chet tilining qanchalik muhimligi
Tadqiqot natijalaridan biz qilgan eng muhim xulosalardan biri shundaki, chet tillarini o’rganayotgan respondentlarning qariyb uchdan bir qismi ushbu jarayonga tilni maqsadlarga erishish vositasi sifatida tushunishning etarli darajasini sarflamaydi. boshqacha aytganda, ijtimoiy lift sifatida. Shunga qaramay, biz ushbu ob’ekt doirasida asosiy maqsadga erishishga muvaffaq bo’ldik va o’quvchilar o’rtasida ta’lim resursi sifatida kapitallashtirilishi mumkin bo’lgan ijtimoiy harakatchanlikning nisbatan yuqori salohiyatini aniqladik.

Навыки владения иностранными языками среди студентов
Современным специалистам зачастую уже недостаточно знания одного языка. Новые условия работы почти во всех сферах требуют от специалиста знание как минимум одного дополнительного языка. В связи с этим нами было принято решение провести исследование «Навыки владения иностранными языками как позитивный фактор социальных коммуникаций в среде студенческой молодежи Узбекистана». Данное исследование проводилось в рамках подготовки выпускной квалификационной работы студента социолога 4-го курса Национального университета Узбекистана. Далее будут представлены некоторые результаты опроса проведенного для этого исследования.
Для начала нами был проведен пилотный онлайн опрос студентов. В пилотажном исследовании приняли участие 68 студентов.     52,9% участников пилотажного исследования составили студенты женского пола, а 47,1% участников – мужского пола. 20,6% участников пилотажного исследования проходят обучение на 1 курсе бакалавра, 19,1% участников проходят обучение на 2 курсе бакалавра, 16,2% участников исследования проходят обучение на 3 курсе бакалавра, а 44,1% участников исследования проходят обучение на 4 курсе бакалавра.
Результаты пило показали, что изучают иностранный язык — 61,8% студентов, не изучают иностранный язык — 22,1% студентов, не изучают, но владеют иностранным языком 16,2% студентов.
Основными мотивами изучения иностранного языка у большинства опрошенных студентов является: карьерный рост (18,4%), саморазвитие (15,8%), возможность общения и знакомства с иностранцами (8,8%), возможность сотрудничества и работы с иностранными организациями в стране (7,9%), для поступления в зарубежный ВУЗ (7%), для путешествий (7%), возможность работы за рубежом (6,1%), общение с друзьями на иностранном языке (6,1%).
Оценка студентов по 5 бальной шкале, на сколько важен иностранный язык в процессе учёбы в ВУЗе
Оценка студентов по 5 бальной шкале, на сколько важен иностранный язык в выбранной ими профессии
Один из наиболее важных выводов, который мы сделали по результатам проведённого исследования, это тот факт, что порядка трети респондентов, изучающих иностранные языки не вкладывают в этот процесс достаточного уровня осмысления языка как инструмента, позволяющего достичь целей, иначе говоря как социального лифта. Тем не менее нам удалось достигнуть основной цели в рамках заданного объекта и выявить относительной высокий потенциал социальной мобильности среди студенческой молодежи, который может быть капитализирован как образовательный ресурс.