O’zbekiston Respublikasida maktab ta’limini modernizatsiya qilish masalasi yildan-yilga dolzarb bo’lib bormoqda. Shu munosabat bilan biz ingliz fo science loyihasi doirasida tashkil etilgan ijodiy guruh bilan hamkorlikda «Xalq eposini o’qitishning nazariy va uslubiy muammolari»mavzusida bir qator so’rovlar o’tkazdik. Birinchi bosqichda Toshkent shahar maktablari o’qituvchilari va o’quvchilari o’rtasida ikkita tajriba so’rovi o’tkazildi.
Ushbu maqolada biz adabiyot o’qituvchilari o’rtasida o’tkazilgan ekspert so’rovining ba’zi natijalari haqida gaplashamiz.
Maktab o‘qituvchilari o‘rtasida ekspert so‘rovi o‘tkazish uchun respondentlar guruhi tanlab olindi. Mutaxassislarni tanlash uchun asosiy xususiyatlar oliy ma’lumot va kamida besh yillik o’qituvchilik tajribasining mavjudligi hisoblanadi.
So’rov natijalari shuni ko’rsatdiki, o’qituvchilarning aksariyati (48,0%) maktab o’quvchilari tomonidan dostonlarni o’rganishda asosiy muammo Doston voqealarini zamonaviy hayot haqiqatlaridan uzish deb hisoblashadi.
Shuningdek, so’rov natijasida zamonaviy formatdagi o’quv materiallariga talab ko’rsatilmoqda. Shunday qilib, aksariyat mutaxassislar xalq dostonlarini o’rganish uchun o’quv materiallarining eng samarali formatlari video materiallar (60,0%) va mobil ilovalar (58,0%) deb hisoblashadi.
Ushbu so’rov natijalarini vakillik deb hisoblash mumkin emas, ammo kelajakda pilot so’rov natijalariga ko’ra biz so’rov natijalarining maqbul vakillik darajasini ta’minlay oladigan murakkab namunaviy modellardan foydalangan holda ommaviy so’rovlarni o’tkazishni rejalashtirmoqdamiz.

Преподаватели литературы о народных  эпосах
Вопрос о модернизации школьного образования в Республике Узбекистан становится всё более актуальным с каждым годом. В этой связи, нами в сотрудничестве с творческой группой созданной в рамках проекта English fo science был проведен ряд опросов на тему «Теоретико-методологические проблемы преподавание народного эпоса». На первом этапе было проведено два пилотных опроса среди преподавателей и учеников школ города Ташкент.
В этой статье мы расскажем о некоторых результатов экспертного опроса преподавателей литературы.
Общие сведения опроса «Преподаватели литературы о народных  эпосах»
Группа респондентов отбиралась для экспертного опроса среди преподавателей школ. Ключевые характеристик для отбора экспертов наличие высшего образования и стаж преподавательской деятельности не менее пяти лет.
Результаты опроса «Преподаватели литературы о народных  эпосах»
Результаты опроса показали, большинство преподавателей (48,0%) считают, что основная проблема в изучении школьниками эпосов состоит оторванности событий эпосов от реалий современной жизни.
Также в результате опроса показывают востребованность учебных материалов в современных форматах. Так большинство экспертов считает, что наиболее эффективные форматы учебных материалов для изучения народных эпосов — это видео материалы (60,0%) и мобильные приложения (58,0%).
Результаты данных опросов нельзя считать репрезентативным, однако в дальнейшем на основе результатов пилотного опроса мы планируем провести массовые опросы, используя сложные модели выборки, способные обеспечить приемлемый уровень репрезентативности результатов опроса.