Dunyo bo’ylab chekish jiddiy muammo sifatida tan olingan. Ma’lumki, tamaki mahsulotlarini iste’mol qilish sog’liqqa zarar etkazadi va bu masala yoshlar orasida ayniqsa dolzarbdir. Shu sabablarga ko’ra biz 16 yoshdan 35 yoshgacha bo’lgan o’zbekistonlik yoshlarning chekishga munosabati to’g’risida so’rov o’tkazishga qaror qildik.
So’rov o’tkazish uchun dastur ishlab chiqildi va anketa yaratildi. Ma’lumotlar shaxsiy aloqa suhbati usuli bilan to’plangan (qog’oz anketalar yordamida). So’rovda asosan Toshkent yoshlari ishtirok etdi, ammo O’zbekiston Respublikasining boshqa mintaqalari aholisi ham so’rov o’tkazishga muvaffaq bo’ldi.
Respondentlarni tanlash o’z-o’zidan amalga oshirildi, namunaning umumiy hajmi ikki qatlamga bo’linadi : chekish va chekmaslik.
Ushbu tadqiqot doirasida eng muhim masalalardan biri yoshlarning chekishni boshlashining asosiy sabablarini ko’rib chiqdi.
Chekishga hissa qo’shadigan sabablarning tendentsiyalari bilan tanishib chiqib, chekishning zarari va bu odat bilan kurashishga urinish haqida xabardorlik darajasini aniqlash ham qiziq bo’ldi.
Xulosa qilib, biz ikkala guruh vakillari chekish va chekish bilan qanday bog’liqligini aniqlashga qaror qildik.
Afsuski, veb-nashr formati bizga ushbu mavzu bo’yicha o’rgangan barcha savollarimizni to’liq namoyish etish imkoniyatini bermaydi. Shunga qaramay, taqdim etilgan natijalar sizni qiziqtiradi deb umid qilamiz.

По всему миру курение признается серьезной проблемой. Потребление табачных изделий, как известно вредит здоровью и особенно актуален этот вопрос в молодежной среде. По этим причинам мы решили провести опрос молодежи Узбекистана в возрасте от 16 до 35 лет , об отношении к курению.
Для проведения опроса была разработана программа и создан вопросник. Данные собирались методом персонального контактного интервью (с помощью бумажных вопросников). В основном в опросе приняла участие молодежь Ташкента, но так же удалось опросить и жителей других регионов Республики Узбекистан.
Отбор респондентов проходил стихийным образом, общий объем выборки стратифицирован на два слоя : курящих и некурящих.
Один из важнейших вопросов, в рамках данного исследования рассматривал основные причины, по которым молодые люди начинали курить.
Ознакомившись с тенденциями причин, способствующих курению нам стало также интересно выявить уровень осознанности вреда курения и попыток борьбы с этой привычкой.
В заключении мы решили выяснить как в целом представители обеих групп относятся к курению и курящим.
К сожалению формат веб-публикации не дает нам возможности в полной мере показать все вопросы изученные нами по данной теме. Тем не менее мы надеемся, что представленные результаты будут вам интересны.